فروشگاه پوشاک ورزشی اسپورتلند

به فروشگاه اینترنتی اسپورتلند خوش آمدید !

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

در راهنما / راهنمای خرید

چنانچه قصد انجام کوهنوردی دارید، باید تصمیم بگیرید که دقیقا چه نوع کفش یا چکمهای را انتخاب کنید. هنگام انتخاب چکمهی مناسب کوهنوردی لازم است عوامل متعددی را در نظر بگیرید. برای مثال در نظر گرفتن اینکه میزان صعود فنی، ارتفاع و نوع آب و هوا چقدر و چگونه است؛ به شما کمک میکند تا ضمن حفظ تعادل مناسب، در حفاظت، ایمنی و عملکرد، مناسبترین کفش را انتخاب کنید. راحتی ، هنگام انتخاب کفش کوهنوردی مردانه نیز عامل مهمی است. ناراحتی منجر به درد، تاول و خطر بیشتر سانحه میشود. مثلا یک زیره نیمه سفت و با دوام بیشتر، نیاز به عادت دارد و مطمئناً به اندازه یک چکمه یا کفش انعطافپذیر راحت نخواهد بود چرا که اینها عملکرد یکسانی را در حین فعالیت ارائه نمیدهند. هر نوع کفشی را که تصمیم میگیرید انتخاب کنید، ایمنی باید همیشه مهمترین عامل انتخاب شما باشد.

انواع اصلی کفش های کوهنوردی

کفشهای کوهنوردی سبک یا سنگین یک پوش ( یک تکه)

چکمههای کوهنوردی یک پوش شاید همه کارهترین و رایجترین نوع چکمههایی باشند که وجود دارند. این مدل‏ها امروزه محبوبترین هستند و چیزی که آنها را با چکمه های دو پوش متمایز میکند این است که آستر قابل جابجایی ندارند. چکمههای تک در گذشته حجیم و سنگین بودند ، اما سالهاست که در طراحی و تولید آن از مواد سبکتر استفاده میشود که موجب افت کیفیت شده است. چکمههای سبکتر خستگی را کاهش داده و بنابراین ایمنی را افزایش میدهند، و همینطور کاهش حجم موجب چابکی بیشتر نیز میشود.

جوانب مثبت:

چکمههای چرمی، مصنوعی یا هیبریدی تک پوش معمولاً سبکتر و راحتتر در شرایط مختلف زمین حرکت میکنند و میتوانند گزینه کم هزینهای برای کوهنوردی در اواسط تابستان باشند. آنها در انواع خاصی از زمین، مانند شرایط برف و یخ مختلط، صخرههای آلپ، یا یخ نوردی عملکرد بهتری دارند. چکمههای کوهنوردی ترکیبی معمولاً گرمتر هستند و محافظت بهتری در برابر شرایط آب و هوایی سخت دارند.

معایب:

چکمههای چرمی، مصنوعی یا هیبریدی تک پوش میتوانند در ارتفاعات بالاتر، در هنگام وزش باد شدید یا در شرایط مرطوب سرد شوند. پس از خیس شدن، معمولاً مدت زمان بیشتری طول میکشد تا خشک شوند. چکمههای سبک وزن و انعطافپذیر ساق پا میتوانند مشکلات بیشتری در افتادن یا نچسبیدن کرامپون(یخ شکن) داشته باشند.

خرید-کفش-کوهنوردی

کفشهای کوهنوردی پلاستیکی دو پوش

برخلاف چکمههای تک پوش، چکمه‏های دو پوش دارای یک آستر قابل جدا شدن هستند که حتی ظرفیت حرارتی بیشتری دارند. این گرمای اضافی برای کوهنوردی در ارتفاعات ضروری است، نه تنها به این دلیل که دمای بسیار پایینی را تجربه میکنید ، بلکه به این دلیل که در ارتفاع زیاد بدن شما قادر به عملکرد صحیح نیست و نمی تواند آنقدر حرارت تولید کند تا شما را گرم نگه دارد.

جوانب مثبت:

چکمههای پلاستیکی معمولاً گرمتر، مقاومتر در برابر آب هستند و به دلیل ساختاری سفت و محکم، میتوانند در شرایط مختلف برفی برای حرکت سریع استفاده شوند. آنها پاهای شما را خشکتر از سایر انواع نگه میدارند. این چکمهها میتوانند در مقایسه با مدلهای مصنوعی درجه یک ارزانتر باشند و معمولاً به دلیل کف سفت و محکم ساق، پیچ پشتی و پارچه پنجه جلویی، با اکثر مدلهای کرامپون خوب کار میکنند.

معایب:

چکمههای پلاستیکی دو پوش راحتی و پابکی کمتری دارند، چه در مسیرهای پیادهروی و چه در زمینهای مختلط. آنها همچنین سنگینتر از نوع یک پوش هستند.

 

چکمه‌های ترکیبی یا چکمههای دو پوش مصنوعی

چکمههای کوهنوردی ترکیبی مصنوعی با عایق، با کیفیتترین و با دوام ترین نوع کفشی هستند که میتوانید برای صعودهای داخلی و خارجی خریداری کنید. این نوع چکمهها سخت هستند و بسیاری از ویژگیهای مربوط به چکمههای پلاستیکی بدون وزن اضافی را دارند.

مزایا:

این نوع چکمه‎‎‎ها معمولاً از Gore-Tex یا مواد مصنوعی متناوب ساخته شده‏اند تا مانع رسیدن باد و بارش به پای شما شود. عایق اضافی در قسمت داخلی اجازه میدهد تا در محیط‎‎‎‎‎‎های سردتر، حداکثر گرما را حس کنید. آنها با تکیهگاه کامل مچ پا، ساق کامل، زیره سفت و محکم ساخته میشوند و معمولاً دارای فضای بیشتر به اندازه یک انگشت پنجه جلویی و یک انگشت عقب هستند. این چکمهها همچنین از یک آستر داخلی تشکیل شده اند که میتوان آن را برای خشک شدن جدا کرد.

معایب:

این نوع چکمهها میتوانند حجیم بوده و در ارتفاعات بسیار گرم هستند و عرق پا را افزایش میدهند.

 

کفش هیمالیا نوردی(چکمههای 8000 متری)

این نوع چکمهها دارای استاندارد طلایی در کوهنوردی در ارتفاعات هستند. شامل همه مزایای یک چکمه دو پوش هیبریدی و سپس عایق اضافی! آنها همچنین دارای سیستم گتر خارجی هستند تا اطمینان حاصل شود که پای شما حتی در سخت‌ترین شرایط گرم می‌شود.

مزایا:

مواد بیرونی این نوع چکمه از Gore-Tex یا مواد مصنوعی جایگزین برای جلوگیری از رسیدن باد و بارش به پا ساخته شده است عایق اضافی و سیستم گتر اجازه میدهد تا در محیطهای خیلی سرد حداکثر گرما و محافظت را داشته باشید.

معایب:

این نوع چکمه میتواند در ارتفاعات بسیار گرم باشد و عرق پا را افزایش میدهد. با انواع کرامپها خوب کار نمیکند، با توجه به اندازه بزرگتر در قسمت عقب، ممکن است لازم باشد که میلههای کرامپون بلندتری را برای تناسب بهتر خریداری کنید.

 

نکاتی که قبل از خرید کفش کوهنوردی باید در نظر بگیرید:

نوع استفاده به طور دقیق

آیا تصمیم دارید از کفشهای کوهنوردی خود برای صخره نوردی نیز استفاده کنید؟ در این صورت چکمههای سبک و بدون عایق انتخاب مناسبی برای شماست، زیرا سبکتر و انعطاف پذیرتر از انواع دیگر چکمههای کوهنوردی هستند. با توجه به هزینه چکمههای کوهنوردی، میتوان از آنها برای فعالیتهای دیگر نیز استفاده کرد.

کرامپون مناسب برای چکمه

پس از این که چکمه‌های کوهنوردی را تهیه کردید میتوانید کرامپهایی را پیدا کنید که مناسب چکمههای شما باشد. کرامپون یا یخ شکنها ابزارهای فلزی دندانهداری هستند که به کف کفش بسته شده و به فرد در راه رفتن روی سطوح یخی و لغزندهی کوه کمک میکنند. اگر از قبل کرامپونی دارید که قصد استفاده از آن را دارید، باید مطمئن شوید که چکمههای شما با نوع کرامپونی که دارید کار می‌کنند.

تناسب کفش یا چکمه