فروشگاه پوشاک ورزشی اسپورتلند

به فروشگاه اینترنتی اسپورتلند خوش آمدید !

آمادگی جسمانی و فاکتورهای آن

در دانستنیهای ورزشی / نکات آموزشی

فاکتور های آمادگی جسمانی

آمادگی جسمانی اساساً به شرایطی از بدن اطلاق می‌شود که در آن فرد می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را با سهولت بیشتری انجام دهد و درعین‌حال از مسائل بالقوه سلامتی و موقعیت‌های اضطراری در امان باشد. این موضوع را می‌توان به طور کامل با معیارهای مشخصی که در این مقاله معرفی می شوند سنجید. با اسپورت‌لند، همراه باشید تا با فاکتورهای آمادگی جسمانی آماده شوید.

حتماً بخوانید: بهترین حرکات ورزشی روزانه که باید انجام دهید

قدرت بدنی و آمادگی جسمانی

شرایط بدنی

شرایطی بدنی فرد به سطح نسبی عضله، چربی، استخوان‌ها و سایر عناصر حیاتی بدن اشاره دارد و نقش بسیار مهمی در تعیین نسبت قدرت به وزن برای سطوح عملکرد بهتر بدن در فعالیت‌های روزانه دارد.

سطح آمادگی قلبی عروقی

این سطح از آمادگی، به پتانسیل سیستم‌های تنفسی و گردش خون برای ارسال اکسیژن به قسمت‌های مختلف بدن هنگام فعالیت بدنی اشاره دارد. هرچه قدر سیستم تنفسی و گوارشی فرد وضعیت ایده‌آلی داشته باشد، در هنگام ورزش آمادگی بیشتری نیز خواهد داشت ولی برای تقویت و ایجاد آمادگی قلبی عروقی، بهتر است پیش از انجام هر ورزش سنگینی، تمرین‌های هوازی داشته باشید.

همچنین بخوانید: نقش ورزش در سلامت تنفسی و ریه‌ها

انعطاف‌پذیری

انعطاف‌پذیری به میزان تغییر حرکت، به‌ویژه در نواحی مفصلی بدن اشاره دارد. کشش‌ها به فرد کمک می‌کنند تا بفهمیم که یک مفصل خاص چقدر انعطاف‌پذیری دارد و تا چه حد توانایی این را دارد تا تمرینات کششی سنگین انجام دهد؛ بنابراین یکی از عوامل تأثیرگذار در تعیین سایر عملکردهای بدن و هماهنگی آنها با هم است.

سرعت

سرعت، توانایی بدن برای انجام یک کار خاص در مدت‌زمان کوتاه را برجسته می‌کند. در ورزش‌ها و فعالیت‌های مختلف مانند دویدن، شنا و غیره میزان سرعت بدنی فرد، به طور چشمگیری در موفقیت در چنین رشته‌های ورزشی مؤثر است. میزان سرعت بدنی علاوه بر اینکه به شرایط بدنی فرد وابسته است، به میزان تمرین‌های متناوب هوازی وی نیز، بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: ورزش درمانی و تاثیرات آن

قدرت بدنی

قدرت بدنی، اساساً به واحدهای عضلانی‌ای نسبت داده می‌شود که حداکثر نیرو را به هر جسم خاص وارد می‌کنند. قدرت بدنی که با میزان سرعت و انعطاف‌پذیری بدنی مشخص می‌شود، همیشه نوع حرکت یا تمرین شما را در طول هر ورزشی تعیین می‌کند. همچنین تا حدی به حفظ تعادل بدنی شما در حالت‌های خنثی کمک می‌کند.

هماهنگی

میزان هماهنگی بدن، نقش مؤثری در مورد کنترل‌های حرکتی فرد دارد، به‌طوری‌که مهارت‌های حرکتی را حین ورزش ایجاد می‌کند و به‌عنوان عامل کمکی، در انجام اصولی و دقیق هر حرکت ورزشی نقش تعیین‌کننده دارد. چراکه در یک حرکت ورزشی، به دلیل عدم هماهنگی به‌موقع نقاط درگیر بدن، می‌تواند آسیب‌های جدی به بار آورد و سلامتی فرد را به خطر اندازد.

تناسب اندام و آمادگی جسمانی

بخوانید: کدام ورزش‌ها برای تناسب اندام بهتر و مناسب تر است؟

سخن پایانی

باتوجه‌به موارد اشاره شده فوق، می‌توان نتیجه گرفت که آمادگی جسمانی فرد برای انجام هر ورزشی، نیازمند داشتن فاکتورهایی است که زنجیروار به یکدیگر وابسته هستند، قابلیت‌های فردی مثل داشتن قدرت بدنی، انعطاف‌پذیری، هماهنگی و سرعت همگی برای رسیدن فرد به موفقیت در رشته ورزشی خود منتج خواهد شد. اما باید در نظر داشته باشید بسته به ورزشی که انجام می‌دهید یکی از فاکتورهای فوق باید در اولویت باشد و طبق برنامه و با آگاهی کامل، بر روی تقویت هرکدام از آنها، زمان اختصاص دهید و از تلاش باز نایستید.

مطلب پیشنهادی جهت مطالعۀ بیشتر: ست های ورزشی مناسب فصل پاییز

اسپورت لند، بزرگترین فروشگاه پوشاک ورزشی ایران

اسپورت لند، عرضه کننده انواع پوشاک، کفش و اکسسوری ورزشی. هدف این مجموعه تأمین کالای با کیفیت ورزشی برای تمامی علاقمندان به ورزش و پوشاک اسپورت می باشد. هم میهنان عزیز در هر نقطه از کشور می توانند با مراجعه به وب سایت اسپورت لند و یا شعب فروش، پوشاک ورزشی مورد نظر خود را از میان محصولات متنوع انتخاب کنند. ارسال سریع، گارانتی، تعویض و بازپس گیری کالا از جمله خدمات اسپورت لند به اعضاء باشگاه مشتریان این مجموعه می باشد. جهت مشاهده و انتخاب محصولات مورد نظر، وارد دسته بندی مورد نظر خود شوید.

اسپورت لند، سرزمین برند های ورزشی

انواع رکابی ورزشی انواع تی شرت ورزشی انواع کفش تمرین
انواع رکابی ورزشی انواع تی شرت ورزشی انواع کفش تمرین
انواع کوله پشتی کوهنوردی انواع مانتو ورزشی انواع نیم تنه ورزشی
انواع کوله پشتی کوهنوردی
انواع مانتو ورزشی انواع نیم تنه ورزشی
انواع کاور ورزشی انواع هودی ورزشی انواع ساعت ورزشی
انواع کاور ورزشی انواع هودی ورزشی
انواع ساعت ورزشی